Reinforced Earth®, istinat duvarları için ilk tercih.

Reinforced Earth® çözümleri, dolgu tutma, istinat duvarları inşa etme ve zemin stabilizasyonu tasarlama konularını çalışa mühendisler için ve her türlü zemin-yapı etkileşimi zorluğunu çözmek için uzun zamandır ilk tercih olmuştur.

Orijinal Reinforced Earth®, imza niteliğinde bir yenilik

Bağlı bulunduğumuz Grup; Terre Armée’nin öncülük ettiği mekanik olarak stabilize edilmiş zemin duvarları (MSE) çözümü sayesinde yollarköprüler, barajlar, endüstriyel tesisler ve daha fazlasını inşa ederken karşılaşılan neredeyse tüm geoteknik zorlukların üstesinden gelinebilir.

Kavram açıklaması

Esnek bir istinat duvarı çözümü olan MSE yapıları, kontrollü dolguyu modüler ön yüzey elemanlarına tutturulmuş çelik veya geosentetik donatı seçenekleriyle birleştirir. Bu yüzey elemanları çeşitlilik gösterir ve beton paneller, metalik panellerden veya bitkisel yüzeylerden oluşabilir.

Güçlendirilmiş Toprak® uygulamaları

60 yıldır dünya çapında inşa edilen Reinforced Earth® yapılarının toplam yüzey alanı 66 milyon metrekareyi aşmıştır. Türkiye’de de 25 yılda 1,5 milyon m2 başarılı uygulamaya imza atılmıştır.

İnşaat sektörlerinin tamamında yapılarımızla çözüm ortağı olduk.

Tasarım seçenekleri ve malzemeler

Mühendislerimiz, öngörülen statik ve dinamik yükleri göz önünde bulundurarak, iç stabilite kontrolleri ile Donatılı Zemin® yapılarını tasarlamaktadır. Özel kullanım alanlarına ve amaçlanan hizmet ömrüne uygun bir malzeme seçimi ve uygun miktarlar kullanarak proje için optimum tasarım elde edilmektedir.

Onlarca yıllık deneyimimiz ve ar-ge çalışmalarımız, geniş ürün ve çözüm yelpazesiyle proje ve saha kısıtlamalarına uyum sağlayabilen tasarım seçenekleri sunmamızı sağladı.

Çelik donatı şeritlerimiz, metalik donatılara uygun dolgu türleri için çekme ve gerilme kapasitesini optimize etmek üzere tasarlanmış ve test edilmiştir. Şeritler, sıkıştırılmış dolgu ile sürtünmeyi sağlamak için “nervürlerle” desenlendirilmiştir.

Sıcak daldırma galvanizleme yöntemiyle gerçekleştirilen korozyon koruması, 75 yıl, 100 yıl veya daha uzun bir tasarım ömrü elde etmek için en uygun seçenektir.

Geosentetik donatılarımız, kullanılacak dolgunun özelliklerine, yük faktörlerine, gerekli hizmet ömrüne göre seçilir. Dört ana geosentetik zemin donatı şeridi alternatifimiz mevcuttur:

> GeoStrap™ ; kaplamalı polyester (PET) şeritler, düşük pH’lı dolgu için en iyisi

> HA GeoStrap™ ; Yüksek aderanslı kenarlara sahip kaplamalı polyester (PET) şeritler, düşük pH’lı dolgu için en iyisi

> EcoStrap™ ; kaplamalı polivinil alkol (PVA) şeritler, yüksek pH’lı dolgu için en iyisi

> HA EcoStrap™ ; Yüksek aderanslı kenarlara sahip kaplamalı polivinil alkol (PVA) şeritler, Yüksek pH’lı dolgu için en iyisi.

 

Reinforcedearth implementation animation

Avantajlar

Hızlı inşaat

Hızlı inşaat

Reinforced Earth® yapılarının kurulumu hızlıdır. Malzemeler inşaat için tam zamanında sahaya teslim edilebilir. Standart bir montaj ekibi günde ortalama 100 metrekare duvar rahatlıkla inşa edebilir.

Güvenilirlik

Güvenilirlik

Reinforced Earth® kompozit yapısının iç mukavemeti ve genel stabilitesi, önemli ölçüde statik ve dinamik yük taşıma kapasitesi sağlar. Malzemelerin dayanıklılığı, sismik olaylar, aşırı sıcaklık değişimleri ve patlamalar gibi ekstrem durumlara karşı belgelenmiştir ve yapılarımızın güvenliği rakipsizdir.

Maliyet etkinliği

Maliyet etkinliği

Düşük malzeme maliyeti, dolgu malzemesi kullanımında esneklik, inşaat kolaylığı ve hızı, düşük bakım gereksinimleri gibi avantajları donatılı zemin yapıların toplam maliyetini azaltan önemli faktörlerdir.

Estetik

Estetik

Yüzey elemanlarımızın çeşitliliği, özel mimari ve sanatsal gereksinimleri karşılamaya yardımcı olur. Farklı renk, şekil ve desen seçenekleriyle yaratıcı, görsel olarak hoş yüzeyler için sonsuz olanaklar sunabiliriz.

Azaltılmış çevresel ayak izi

Azaltılmış çevresel ayak izi

Geleneksel inşaat yöntemlerine göre daha az beton kullanan, daha az alan gerektiren ve daha az CO2 üreten Reinforced Earth® tekniği, çevre üzerindeki etkiyi azaltır.

Yapısal esneklik

Yapısal esneklik

Reinforced Earth® sistemleri, yüzey eğimi veya düz veya kavisli hizalamalar gibi geometrik gereksinimlere uyum sağlar. Yüzey elemanlarının modülerliği, yapıların zayıf temeller üzerinde toplam ve diferansiyel oturmaları kabul etmesine izin verir.

Location: Reinforced Earth A.Ş. Alemdag Merkez. Resadiye Drive. No: 69/D 34794 Cekmekoy / ISTANBUL

 

Tel: 0-216-4844175 – Fax: 0-216-4844179

 

Share this page !